
Ostrów
Wielkopolski,
Al. Słowackiego
Wspólnota pod wezwaniem błogosławionej Marii Romero Meneses otwarta 12 sierpnia 2002 r.
Działalność:
- Zespół Szkół Sióstr Salezjanek,
- Publiczne Przedszkole Sióstr Salezjanek (od 2019 roku),
- Salezjańska Organizacja Sportowa RP,
- dziecięce i młodzieżowe grupy duszpasterskie.
Przez wiele lat rodzice dzieci z przedszkola prowadzonego przez wspólnotę sióstr salezjanek przy ul. Skorupki w Ostrowie Wielkopolskim nalegali na otwarcie szkoły podstawowej. Chcieli kontynuować naukę i styl wychowanie dzieci rozpoczęte w przedszkolu. Przez wiele lat marzenie to nie mogło zostać zrealizowane, ponieważ nie było odpowiedniego miejsca. W 1997 r. przełożone prowincjalne podjęły decyzję o odebraniu od miasta niedokończonego budynku szkoły, którego budowa rozpoczęła się 1979 r. i podjęciu prac przy nowym skrzydle gmachu. W tym samym czasie starania o uzyskania pozwolenia na otwarcie szkoły publicznej, która tym czasem zajęłaby sale domu parafialnego św. Antoniego. Po otrzymanym pozwoleniu w 1998 r. szkoła zaczęła swoją pracę. Dokonano naboru do dwóch oddziałów pierwszej klasy.
W tym samym czasie trwały prace budowalne przy budynku szkolnym. Po czterech latach szkoła mogła przenieść się do budynku przy al. Słowackiego, gdzie dokonano remontów i dobudowano nowe skrzydło, w którym ostatnie piętro przeznaczono na mieszkanie dla sióstr. W ten sposób powstała trzecia wspólnota siostrzana w Ostrowie Wielkopolskim, którą tworzyło część sióstr z domu przy ul. Raszkowskiej, ostatecznie zamkniętej w 2007 r. Dnia 12 sierpnia 2002 r. s. Teresa Czekała, inspektorka, powierzyła animację wspólnoty bł. Magdaleny Morano przy ulicy Raszkowskiej s. Anny Przybylskiej, a zamiast niej s. Leokadii Pyzio, która pełniła tę funkcję do tego roku, oddano odpowiedzialność za nową wspólnotę pod wezwaniem bł. Marii Romero przy al. Słowackiego 33 a.
| Jak tamten okres wspominają pracownicy szkoły?
Od Pani Dorota Główczak, wicedyrektor szkoły, słuszymy:
“Pamiętam zabawy na placu przy kościele, spacery po ul. Raszkowskiej, chociaż brakowało boiska i było ciasno atmosfera w szkole była niepowtarzalna. Siostra Leokadia w jednym gabinecie z panią Iwonką sekretarką, kilkunastu nauczycieli, kilkudziesięciu rodziców – wszyscy się znali. (…) Niewielkie pomieszczenie mieściło gabinet dyrektora, sekretariat i pokój nauczycielski. Było naprawdę ciasno, ale ja byłam szczęśliwa, że mogę tu pracować – wspomina pani Iwona Maciejewska – sekretarz szkoły od 2000 r. – Pan Bóg postawił na mojej drodze tę szkołę, i siostrę Leokadię – kobietę z wielką charyzmą i wielkim sercem. Mieliśmy wtedy jeden komputer, którego używała siostra dyrektor i sekretarka. Dzieci bardzo chętnie uczęszczały a rodzicom chciało się…! i to tworzyło taką rodzinną atmosferę!”
Uczniowie czują się tu dobrze, bo wiedzą że są dostrzegani, że nie są tylko numerem w dzienniku. Chętnie korzystają z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych i spędzają czas w świetlicy. Od początku szkoła kładła duży nacisk na opiekę nad dziećmi po zajęciach lekcyjnych. Świetlica zawsze była otwarta dla każdego dziecka. Szkoła Sióstr Salezjanek to także liczne rajdy, wycieczki, wyjazdy wakacyjne, z których korzystają nie tylko nasi uczniowie ale i dzieci z innych szkół. Szkoła to odbywający się co roku festyn rodzinny, koncert Cecyliada i koncert Kolęd. Wszystkie te imprezy mają już swoją historię.
Siostry pracują na każdym poziomie Zespołu Szkół (szkoła podstawowa, liceum), opiekują się grupą Salezjańskiej Organizacji Sportowej i grupą młodzieżową SPE (Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna). W 2019 r. do Zespołu dołączono przedszkole przeniesione z ul. Skorupki.