
Ostrów
Wielkopolski
ul. Buczka/
Skorupki
Wspólnota pod wezwaniem św. Marii Dominiki Mazzarello erygowana 24 sierpnia 1985 r. Zamknięta 24 sierpnia 2022 r. po 37 latach istnienia.
Działalność:
- Publiczne Przedszkole Sióstr Salezjanek,
- katechizacja,
- schole dziecięce i młodzieżowe,
- grupy oazowe dzieci i młodzieży,
- oratorium,
- Eucharystyczny Ruch Młodych,
- Salezjańska Organizacja Sportowa – SALOS RP,
- Salezjańscy Pomocnicy Kościoła (obecnie Salezjanki i Salezjanie Współpracownicy)
W Ostrowie Wielkopolskim pani Władysława Wawrzyniak przekazała Zgromadzeniu dom jednorodzinny z działką przy ul. Buczka (od 1992 r. ulica nosi nazwę ks. Skorupki). Był to nie wykończony budynek, którego budowa rozpoczęła się 20 lat wcześniej. Sprawy remontowe zostały powierzone s. Annie Kania po zakończeniu jej urzędowania jako dyrektorki w Dobieszczyźnie. Dnia 12 kwietnia 1984 r. siostry otrzymały pozwolenie ordynariusza poznańskiego Ks. Biskupa Jerzego Stroba na osiedlenie się w Ostrowie Wielkopolskim. Matka Generalna ze swoją Radą wyraziła zgodę na otwarcie domu 26 października 1984 r. S. Anna Kania i s. Leonarda Suchocka zamieszkały w Ostrowie już 15.12.1984 r., mimo że wspólnota została oficjalnie erygowana dopiero 24 sierpnia1985 r. Pierwszą dyrektorką została mianowana s. Bożenna Stawecka. Do wspólnoty dołączyła także s. Krystyna Gałas jako katechetka. Już od września siostry rozpoczęły regularną pracę apostolską. Kolejno powstawały grupy dziecięce i młodzieżowe (grupa misyjna, gitarowa, oratorium, Salezjańscy Pomocnicy Kościoła).
Remont domu stopniowo dobiegał końca, więc i wspólnota mogła się także powiększyć. 21 listopada1987 r. został poświęcony dom i kaplica domowa. W domowym tabernakulum zamieszkał Jezus. 1 grudnia 1987 r. powstaje także „Małe Oratorium” (dzieci w wieku przedszkolnym). Odpowiedzialną jest s. Elżbieta Bielecka, której pomaga p. Magdalena Marszałek. Chętnych było bardzo dużo, ale siostry nie były w stanie wszystkich przyjąć. 28 maja 1988 r. podczas centralnych uroczystości w Poznaniu z okazji Stulecia śmierci św. Jana Bosko – 11 osób z Ostrowa Wlkp. złożyło swoje przyrzeczenia wierności ks. Bosko, jako Salezjańscy Pomocnicy Kościoła.
Uczestniczył w nich ks. Generał Egido Vigano. 5 stycznia 1991 r. odbyło się pierwsze spotkanie trenerów z młodzieżą i zapoznanie zebranych przez s. Bożennę Stawecką z ideą Salezjańskiej Organizacji Sportowej. Pierwszymi trenerami z tenisa stołowego i siatkówki zostali Pan Andrzej Musiał oraz pani Elżbieta Herka.
Kolejno powstawały inne sekcje sportowe i wiekowe jak koszykówka chłopców i dziewcząt. Treningi odbywały się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Technicznych MERA ZAP, prowadzone przez p. Romana Wasilewskiego. W latach 90-tych wspólnota była organizatorem corocznych Dni Święta Młodych, na które zaproszona była młodzież salezjańska z całej Polski. Wielokrotnie w Ostrowie Wielkopolskim organizowano Inspektorialne Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej. To siostrom ze wspólnoty przy ul. Skorupki w Ostrowie Wlkp. powierzono odpowiedzialność nadania podwalin pierwszej szkole podstawowej sióstr salezjanek w Inspektorii po upadku komunizmu. Na prośbę rodziców dzieci z przedszkola, którzy chcieli, by ich pociechy kontynuowały naukę w stylu salezjańskim Córki Maryi Wspomożycielki podjęły staranie, by otworzyć najpierw szkołę podstawową, potem gimnazjum i liceum. Powstał Zespół Szkół Sióstr Salezjanek, który prowadzi swoją działalność przy al. Słowackiego, gdzie w 2020 r. z ul. Skorupki przeniesiono także przedszkole.