
Czaplinek
Wspólnota pod wezwaniem Maryi Wspomożenia Wiernych założona 23 października 1952 r.
Prowadzone dzieła :
- kurs kroju i szycia,
- dział gospodarczy w parafii księży salezjanów,
- przedszkole,
- katecheza,
- internat,
- doraźna pomoc medyczna,
- grupy dziecięce i młodzieżowe.
Córki Maryi Wspomożycielki przybyły do Czaplinka na prośbę salezjanina ks. dziekana Bernarda Zawady. Początkowo przyjechały tam trzy siostry s. Julia Szewczyk, s. Jadwiga Chodkowska i s. Helena Janik, które rozpoczęły pracę w warunkach skrajnie ubogich. Dom, w którym zamieszkały był bardzo mały, wymagający kapitalnego remontu, zawilgocony i pozbawiony jakiegokolwiek wyposażenia. Po dwóch miesiącach 14.12.1952 r. siostry przeprowadziły się do innego nieco większego budynku parafialnego przy ul. Moniuszki, gdzie przebywają do dziś. W pierwszym okresie siostry pracowały jedynie w parafialnej zakrystii i kuchni na probostwie, tworząc dom filialny wspólnoty w Połczynie.
Samodzielną wspólnotę stanowią od 16 lipca 1953 r.
Z powiększeniem się liczby sióstr we wspólnocie otworzono kurs kroju i szycia dla dziewcząt, przyjmując także zamówienia w założonej przez siebie pracowni krawiecko-hafciarskiej, która pracowała jako pomoc sąsiedzka. Siostry z czasem poszerzyły swoją działalność o pracę katechetyczną w mieście i w kilku placówkach rozsianych wokół Czaplinka w promieniu do 20 km.Rocznie obejmowały katechezą około 700 dzieci, przeważnie docierając na lekcje religii piechotą, ponieważ lokalni komuniści zakazali kierowcom transportu publicznego obsługiwania sióstr. Katecheza odbywała się w prowizorycznych punktach parafialnych lub w mieszkaniach prywatnych. Salezjanki ponadto prowadziły grupy młodzieżowe i posiadając kwalifikacje pielęgniarskie za zgodą lekarza powiatowego objęły opiekę nad chorymi.
W parafii organizowały okolicznościowe inscenizacje teatralne, angażowały się w życie lokalne. Do 1967 r. prowadziły też skromny internat, zamknięty ostatecznie przez władze państwowe. Jak prawie wszędzie były nękane przez komunistów wygórowanymi i niesprawiedliwymi sumami podatków. Z racji prowadzonej katechezy i pracy z chorymi były zastraszane więzieniem i innymi konsekwencjami. Urzędnicy kilkakrotnie próbowali siłą wedrzeć się do klauzury, jednak nie posunięto się do eksmisji.

W 1985 roku dom Sióstr został rozebrany a na jego miejscu postawiono obecny budynek. Prace budowlane trwały do 1988 roku. W latach późniejszych otworzono przedszkole, zaczęła działać Salezjańska Organizacja Sportowa. We wrześniu 2000 r. do Czaplinka z domu w Dzierżoniowie przeprowadzono postulat, który niecały rok później został dołączony do aspirantatu w Dobieszczyźnie.